Nasze DROGIE choroby


Nasze DROGIE choroby – projekt analityczno-komunikacyjny realizowany przez organizacje pacjenckie przy wsparciu Fundacji. Analiza dopłat pacjentów do leków stosowanych w danej jednostce chorobowej.

 Niniejsze badanie jest jednym z cyklu badań realizowanych przez Fundację MY Pacjenci pt. "Nasze drogie choroby". Głównym celem badań jest poznanie skali wydatków pacjentów na leczenie chorób przewlekłych w Polsce. Badanie ankietowe jest realizowane we współpracy z Ogólnopolską Federacją Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę oraz portalem mojacukrzyca.org. Raporty w opracowaniu:

1. Koszty bezpośrednie i pośrednie otyłości i jej powikłań w Polsce w 2012 roku – analiza wstępna.
2.Współpłacenie pacjentów za produkty stosowane w cukrzycy w latach 2011 i 2012. Raport na podstawie wykonanych analiz oraz badań ankietowych.
3.Całkowite koszty chorób reumatycznych w Polsce z perspektywy społecznej

12 komentarzy:

 1. niech nasi politycy obniżą sobie pensje a nie szukają oszczędności na chorych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak uważam. Teraz robią ankietę, a za chwilę podniosą nam ceny leków, bo po to jest ta ankieta.

   Usuń
  2. Witam serdecznie. Ankieta jest zupełnie niezależną inicjatywą organizacji pacjenckich wspierających pacjentów z cukrzycą i Fundacji MY pacjenci. Nie wiąże się z nią ryzyko wykorzystania jej wyników przez polityków czy administrację publiczną w celu podwyższania cen leków. Jej wyniki zostaną opublikowane i będą wykorzystywane przez organizacje pacjenckie.

   Usuń
 2. a co jeśli choruję i ja i dziecko? Wypełnić dwie ankiety?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, uprzejmie proszę o wypełnienie ankiety dwa razy - w imieniu dziecka i własnym. Serdecznie dziękuję za współpracę.

   Usuń
 3. Witam i dziękuję za możliwość wypełnienia ankiety!

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy wypisywać leki dotyczące cholesterolu, nadciśnienia itp, jeśli leki używane w związku z cukrzycą? Gdyby nie było cukrzycy to nie było by tych leków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre pytanie. Proszę jednak wpisywać dane dotyczące tylko leków doustnych przeciwcukrzycowych, insulin i testów paskowych. Badanie dotyczy wydatków bezpośrednio związanych z cukrzycą. Inne wydatki zbadamy w kolejnej ankiecie.

   Usuń
 5. Cukrzyca to w Polsce choroba "dla bogaczy", bo przecież długoletni cukrzyk musi wykupywać w aptece nie tylko insuliny i paski testowe, ale także inne leki na choroby związane z cukrzycą, i na te nie związane. Niezależnie od tego również więcej na jedzenie, które nie może być takie, jak u zdrowego człowieka, ale tego nikt nie uwzględnia w wysokości wydatków.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ankieta jak dla mnie jest bez sensu bo to ile ja wydaje, a ile powinienem wydawać to jest przepaść, po prostu nie mam pieniędzy więc wydaje minimum jakie się da aby tylko przeżyć, niekoniecznie pożytkiem dla mojego zdrowia!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dokładnie tak.Dla mnie ilość pasków testowych do pomiaru glikemii przepisywana przez lekarza jest niewystarczająca. Być może są osoby, którym wystarczają 4 pomiary dzienne.Jeśli cukrzyk ma funkcjonować w społeczeństwie jak normalny człowiek, to musi mieć poczucie, że kontroluje co dzieje się z jego organizmem w pracy, szkole czy na ulicy. Wszystko powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb-ilości ruchu w ciągu dnia itp.Nie można wszystkich ustawiać pod jedną kreską!!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmień lekarza. Moja diabetolog przepisuje mi wystarczającą ilość pasków, czyli min. 15 pasków / dzień. Mam "przymusowe" 12 testów kontrolnych oraz 3 wg uznania.

   Usuń