3 sty 2012

RECEPTA - Zrób to sam!!!

Pacjencie, dasz radę. 
Pogodzisz zwaśnione strony, sam skorzystasz z konstytucyjnego prawa do dopłat z budżetu państwa do swoich leków, przyczynisz się do unowocześnienia systemu refundacyjnego w Polsce. 

Same korzyści, wszyscy wygrają – lekarze, aptekarze, Minister Zdrowia, a najbardziej wygrasz Ty sam – Pacjent

Wypisanie recepty nie jest trudne. Znamy wielu pacjentów, którzy są w sprawach swojej choroby lepszymi ekspertami niż lekarze. Nie ma przeszkód żeby pacjenci przy naszej niewielkiej pomocy stali się ekspertami od refundacji leków. Pomożemy Ci krok po kroku zrozumieć i wypełnić wszystkie formalności, po to aby recepta na Twój lek była bezpieczna dla Twojego lekarza i Twojego aptekarza i nie narażała ich na kary finansowe NFZ. 

RECEPTA krok po kroku:
 1. Wypisz sobie swoją receptę na lek, który przyjmujesz.
 2. Przedstaw ją uprzejmie swojemu lekarzowi i poproś go o sprawdzenie i przepisanie wszystkich danych z Twojej recepty na druku recepty z kodem kreskowym, którym dysponuje lekarz. 
 3. Poproś uprzejmie o nieprzybijanie pieczęci – REFUNDACJA DO DECYZJI NFZ. 
 4. Poproś natomiast, żeby podbił receptę swoją pieczątką lekarską i pieczątką poradni/oddziału, w którym jest zatrudniony. 
Powinno zadziałać. Powinienieś z taką receptą dostać w aptece lek z dopłatą budżetu, a nie pełnopłatny.

Pamiętaj także, żeby nie rozstawać się z dokumentami potwierdzającymi prawo do ubezpieczenia:
- jeśli jesteś emerytem bądź rencista – noś przy sobie ostatni odcinek renty lub emerytury
- jeśli jesteś zatrudniony – niech pracodawca co miesiąc potwierdza Twoje prawo do świadczeń na zaświadczeniu
- jeśli prowadzisz działalność gospodarczą – noś przy sobie potwierdzenie ostatniej wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne ZUS oraz dokument rejestracji w ZUS.

Przedstawiaj te dokumenty potwierdzające Twoje prawo do świadczeń nawet niepytany – w rejestracji, lekarzowi, aptekarzowi. Uprzedzaj ich wątpliwości swoją proaktywną postawą. 

Jeśli nie masz ww dokumentów przygotuj „Oświadczenie o opłaconych składkach” wg poniższego załączonego wzoru wzoru. Przygotuj to oświadczenie na wszelki wypadek i zostaw w rejestracji, u lekarza, w aptece. Nadmiar biurokracji, którą zalejesz wątpiących w Twoje prawo do świadczeń zaowocuje tym, że przebijesz się przez szczelny system refundacji i wywalczysz swoją należną dopłatę do leku.

Pomoże Ci nasz Przewodnik Świadomego Pacjenta. Możesz liczyć na nasze fachowe wsparcie. Jeśli pomimo naszych wskazówek nadal nie jesteś w stanie wypisać sobie recepty – napisz do nas. Pomożemy nieodpłatnie przygotować Ci receptę, którą przyjemnie zaskoczysz swojego lekarza. Na naszej stronie znajdziesz wszystkie dane i dokumenty potrzebne do skorzystania z Prawa do refundacji leków.  

Jest to Twoje prawo jako Pacjenta i jako Obywatela.

W Polsce jako pacjent dopłacasz 30% do kosztów leków refundowanych. Masz do dopłat z budżetu niezbywalne prawo. Bądź pacjentem świadomym swoich Praw, nie daj się zbyć lekarzowi, aptekarzowi czy Arłukowiczowi. 

Weź swoją refundację w swoje ręce. Działaj!

Poradnik Świadomego Pacjenta, oświadczenie o zapłaceniu składek i formularz recepty będą dostępne na naszym blogu wkrótce...

3 komentarze:

 1. "- jeśli prowadzisz działalność gospodarczą – noś przy sobie potwierdzenie ostatniej wpłaty na ubezpieczenie zdrowotne ZUS oraz dokument rejestracji w ZUS."

  Jak wygląda dokument rejestracji w ZUS?
  Czy jedna wpłata na ZUS, taka najnowsza za ostatni miesiąc wystarczy by otrzymać świadczenia w przychodni, u specjalisty czy w szpitalu?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten case znam z autopsji. Trzeba mieć poza potwierdzeniem wpłat na ZUS zdrowotny także kopię dokumentu ZUS P ZCNA z okresu, kiedy rejestrowało się działalność gospodarczą i zgłaszało ję do ZUS. Moja ksiegowa miała ten dokument.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko fajnie drodzy pacjenci, ale recepta taka nie posiada kodu kreskowego z numerem nadawanym przez NFZ = brak refundacji.

  OdpowiedzUsuń